Apsakymo dirbtuvės

VDU Lituanistikos katedra jau penktus metus organizuoja kūrybinio rašymo dirbtuves. Dirbtuvių tikslas – atkreipti dėmesį į kūrybinį literatūros procesą, išmėginti vis naujus žanrus, įgyti patirties reiškiant konstruktyvią kritiką. Šiemet į kūrybinio rašymo dirbtuves bus kviečiami visi norintys išmėginti apsakymo žanrą. 2019 m. dirbtuvių grafikas:

Pirmasis susitikimas – balandžio 12 d., 16 val., K. Donelaičio g. 52, 211 auditorija. Tema: pasaulio kūrimas, konfliktas, personažo charakterizacija.

Antrasis susitikimas – balandžio 18 d., 16 val., K. Donelaičio g. 52, 211 auditorija. Tema: personažas, dialogas.

Trečiasis susitikimas – balandžio 26 d., 16 val., K. Donelaičio g. 52, 211 auditorija. Tema: erdvė, laikas, kiti pasakojimo elementai.

Ketvirtasis susitikimas – gegužės 3 d., 16 val., K. Donelaičio g. 52, 211 auditorija. Aptariamas pirminis apsakymo variantas.


Baigėsi kūrybinio rašymo dirbtuvės „Autorius ieško išeities“


Ketvirtasis ir jau paskutinis dirbtuvių susitikimas įvyko gegužės 3 d. Susitikimo metu aptarti pirminiai apsakymų variantai, dalintasi pastabomis ir įžvalgomis apie jau parašytus tekstus. Kūrybinio rašymo pratimai padėjo į tą patį tekstą pažvelgti iš kito personažo perspektyvos, taip pat parinkti įtaigius tekstų pavadinimus. Džiaugiamės, kad daugiau nei mėnesį galėjome dirbti su kūrybingomis dalyvėmis. Išradingiausi dirbtuvių dalyvių tekstai jau greitai bus publikuojami šioje svetainėje, tekstų skiltyje, o visus, norinčius pasiklausyti gyvai skaitomų tekstų, kviečiame į tarpdalykinę mokslinę konferenciją „Naratologiniai skaitymai 2019“, vyksiančią gegužės 15–16 d.

Dalinamės akimirkomis iš paskutiniojo susitikimo:Personažai, dialogai ir pirminiai apsakymo variantai

Balandžio 26 d. kūrybinio rašymo dirbtuvių dalyviai susitiko jau trečiąjį kartą. Dirbtuvės tradiciškai pradėtos laisvojo rašymo pratimu, tačiau šį kartą jį kiek pakoregavus – autoriai spontaniškai kūrė tekstus apie jiems įkvėpimą, mintis, prisiminimus keliančią vietą, pasitelkdami visus penkis jutimus: regą, uoslę, lytėjimą, skonį, klausą. Dalyviai taip pat bandė geriau pažinti savo sukurtus personažus, įsivaizduoti geriausiai juos charakterizuojančius daiktus. Vėliau autoriai turėjo įsijausti į savus personažus ir sukurti dialogą su kitais dalyviais-personažais pagal tam tikras situacijas. Antrojoje dirbtuvių dalyje aptarti iš anksto parašyti ir atsiųsti dalyvių tekstai apie personažą konfliktinėje situacijoje. Dirbtuvių dalyviai dalinosi pastebėjimais, įvardijo stipriąsias ir silpnąsias tekstų puses, diskutavo apie teksto struktūrą, ryškino konfliktinės situacijos užuomazgą, vystymą ir atomazgą, taip pat bandė patarti vieni kitiems, kaip šiuos tekstus išplėtoti iki apsakymo. Ketvirtasis ir jau paskutinis dirbtuvių susitikimas vyks gegužės 3 d., penktadienį, nuo 16 val. K. Donelaičio g. 52, 211 auditorijoje. Šiam susitikimui reikėtų parašyti apsakymą (bent jau pirminį jo variantą) ir tekstą atsiųsti iki gegužės 2 d. (ketvirtadienio), 12 val. Dirbtuvių metu aptarsime dalyvių tekstus. Daugiau informacijos išsiųsta el. paštu. Iki pasimatymo!

Dalinamės akimirka iš trečiojo dirbtuvių susitikimo:Autoriai pirmą kartą susitiko ieškoti išeities

Balandžio 12 d. įvyko pirmasis apsakymo dirbtuvių „Autorius ieško išeities“ susitikimas. Dirbtuvių pradžioje dalyviai penkias minutes skyrė laisvojo rašymo pratimui, kuris sužadino viduje tuo metu galbūt snaudusias mūzas, išjudino kūrybines mintis. Po to dėmesys telktas pratimui, kurio tikslas – tekste sukurti ir išplėtoti konfliktą. Dirbtuvių metu dalyviai taip pat aptarė iš anksto parašytus tekstus apie tai, kas įvyksta knygos personažui susitikus savo autorių, dalinosi taikliomis pastabomis, kokius teksto trūkumus ir privalumus įžvelgė. Apsakymo dirbtuvės baigtos pratimu, skirtu personažo charakterizacijai kurti. Antrasis kūrybinio rašymo dirbtuvių susitikimas vyks ketvirtadienį, balandžio 18 d., 16 val., K. Donelaičio g. 52, 211 auditorijoje. Kalbėsime apie tai, kaip kurti įtaigius personažus, tikroviškus dialogus. Dirbtuvių dalyviai kitam kartui gavo užduotį, susijusią su dialogu. Pirmame susitikime nedalyvavę dalyviai užduotį gaus el. paštu. Iki susitikimo!

Keletas akimirkų iš pirmojo susitikimo:Apsakymo dirbtuvės „Autorius ieško išeities“

Kviečiame dalyvauti apsakymo rašymo dirbtuvėse. Penktą kartą VDU Lituanistikos katedros rengiamų dirbtuvių metu dalyviai tampa literatūros kūrėjais ir vertintojais – reiškia konstruktyvią kritiką, analizuoja savo ir kolegų tekstus. Šių metų dirbtuvės orientuotos į apsakymo žanrą, jų temą įkvėpė prozininko Juozo Apučio novelės „Autorius ieško išeities“ pabaiga: „Autorius stačiai nerado kitos išeities: ką daryti nuogomis rankomis susidūrus su geležimi kaustyta niekšybe? Autorius palaiko studento galvojimą, tačiau tos minties jis būtinai neperša, kiekvienam valia pasirinkti savo sprendimą.“ Siūlome tapti rašytojais, ieškančiais kūrybinės išeities, ir pirmam susitikimui sukurti trumpą istoriją (500–700 ž.) apie tai, kas nutiktų, jeigu jūsų mėgstamiausias personažas sutiktų savo autorių. Iki balandžio 7 d. laukiame jūsų tekstų čia. Atrinktų tekstų autorius informuosime balandžio 8 d. Dirbtuvės prasidės balandžio 12 d. VDU Kaune, iš viso vyks keturi susitikimai: balandžio 12, 18, 26 ir gegužės 3 d. Jei kiltų klausimų, kreipkitės el. paštu paulina.kuodyte@vdu.lt.


Dirbtuvėse „Autorius ieško išeities“ dalyviai susipažins su apsakymo struktūra, gaus patarimų, kaip sukurti įtaigų personažą, dialogą, parinkti laiką, erdvę, ir kūrybiškai įsitrauks į literatūros kūrimo procesą. Geriausius apsakymus publikuosime VDU Literatūros ir spaudos magistrančių iniciatyvos „Pasakojame“ internetiniame puslapyje, taip pat kviesime pristatyti mokslinės konferencijos „Naratologiniai skaitymai 2019“ metu.
Sukurta su „Mozello“ - lengviausia svetainių kūrimo priemone.

 .